História obce

6sk_1Obec Hosťovce leží približne 4 km na západ od okresného mesta Zlaté Moravce, na strednom toku potoka Pelúsok Stred obce leží v nadmorskej výške asi 216 m nad morom, medzi pohorím Tribeč a Pohronský Inovec. Hosťovce na západnej strane susedia s chotárom obce Mankovce, na severovýchode s obcou Lovce, východne obklopuje okolie obce les a za ním chotár Topoľčianok a Zlatých Moraviec. Južnú hranicu chotára uzatvára Martin nad Žitavou. Cez obec tečie potok Bolkov, z Loviec tečie potok Jelšavka a pred Martinom nad Žitavou sa spájajú v potok Pelúsok.

Geologický podklad chotára sa skladá prevažne z andezitových tufov po sopečnej činnosti Pohronského Inovca. Z genetických pôdnych typov prevládajú hnedozeme.

Hosťovce sa nachádzajú na záveternej strane, patria do miernej klimatickej oblasti s priemernou ročnou teplotou okolo 10 ˚C. Podľa úrodnosti patrí kataster obce do stredne úrodných pôd.

Prvá písomná zmienka o obci je z r. 1209. Obec sa  spomína ako majetok opátstva vo Sv. Beňadiku pod menom Gesteuge.  Ďalšie doložené názvy sú: Kestog (1323), Hestheolcz i Hesztölcz (1486), Hostowicze (1773), Hosťovce (1927), maď Gestöc.

V roku 1232 vyňal kráľ Ondrej II. obec spod hradnej podriadenosti a pripojil ju medzi svojich zvolenských dvorníkov.

V roku 1323 je znovu majetkom benediktínskeho  opátstva a v roku 1386 sa stáva obec pod menom Kestog majetkom hradu Gýmeš.

V roku 1506 patrila obec Hrušovskému hradu, neskôr znovu gýmešskému panstvu.

V roku 1764 tu žilo 159 rodín.

V roku 1820 zachvátil obec požiar.

V roku 1838 sa vymedzili chotárske hranice medzi obcami Hosťovce, Mankovce a majerom Stráňa.

V roku 1907 bol zriadený notársky úrad, pre ktorý bol v roku 1908 vybudovaný nový notársky dom s bytom pre notára. Notársky úrad bol pre obce Hosťovce, Lovce, Mankovce, Zlatno, Žikava.

V roku 1930 bol postavený kostol za pomoci občanov. Pokiaľ nebol kostol v obci, ľudia chodili do kostola do Slažian. Posviacka kostola sa konala 20.9.1931, kostol je zasvätený Povýšeniu Svätého Kríža. V obci do roku 1948 nebola fara. Od roku 1949 sa v obci vystriedalo 10 správcov farností.

Umelecké pamiatky obce Hosťovce sú Mariánsky barokový stĺp a kostol Povýšenia Svätého Kríža.

Významné sú aj rôzne archeologické nálezy. Napríklad nájdený denár kráľa Kolomana (1098-1114) z roku 1950. V roku 1960 sa pri výstavbe budov JRD narazilo na slovanské pohrebisko z XI.-XII.storočia.